Horoscop

Ultimele cautari

Cele mai recente stiri

Cele mai citite stiri - 24h

Stiri locale


Director WEB



Coreea de Sud: Bilantul mortilor cauzate de coronavirusul MERS se ridica la 23

publicat 2015-06-18 08:15:02 (Antena3)
Coreea de Sud a anuntat joi trei noi decese cauzate de coronavirusul MERS, fapt ce sporeste ingrijorarile cu privire la capacitatile acestei tari de a limita epidemia, in timp ce Organizatia Mondiala a... ...continuare.

Particulele care ucid mai mult decat SIDA si malaria la un loc. Expertii sustin ca milioane de vieti ar putea fi salvate

publicat 2015-06-17 11:15:07 (Evenimentul-Zilei)
Particulele care ucid mai mult decat SIDA si malaria la un loc. Expertii sustin ca milioane de vieti ar putea fi salvate Mai mult de doua milioane de decese ar putea fi prevenite in intreaga lume in fiecare an, daca ar fi respectate normele de poluare a aerului recomandate de Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS), in special in China si India, potrivit unui studiu publicat in revista Environmental Science and Technology. ...continuare.

Coreea de Sud: 19 morti din cauza infectarii cu coronavirusul MERS

publicat 2015-06-16 11:15:02 (Antena3)
Coreea de Sud a anuntat marti trei noi decese provocate de coronavirusul care provoaca Sindromul Respirator din Orientul Mijlociu (MERS), ridicand bilantul provizoriu al epidemiei la 19 morti in aceasta tara... ...continuare.

Bilantul victimelor MERS creste ingrijorator. Nouasprezece persoane au murit

publicat 2015-06-16 09:15:12 (Romania-TV)
Bilantul victimelor MERS creste ingrijorator. Nouasprezece persoane au murit Coreea de Sud a anuntat marti trei noi decese provocate de coronavirusul care provoaca Sindromul Respirator din Orientul Mijlociu (MERS), ridicand bilantul provizoriu al epidemiei la 19 morti in aceasta tara care detine locul patru in topul economic din Asia, informeaza AFP, citata de Agerpres. ...continuare.

Comitetul de urgenta al OMS, convocat pentru a analiza epidemia de MERS din Coreea de Sud

publicat 2015-06-12 14:30:16 (Romania-TV)
Comitetul de urgenta al OMS, convocat pentru a analiza epidemia de MERS din Coreea de Sud Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS) a anuntat vineri ca isi va convoca, saptamana viitoare, comitetul de urgenta pentru a analiza situatia legata de contaminarile cu coronavirusul MERS in Coreea de Sud, care a raportat 11 decese de la identificarea primului caz la 20 mai, informeaza France Presse. ...continuare.

Anuntul Telefonic - Ziarul cu 5.000.000 de autori (P)

publicat 2015-06-09 16:45:02 (Capital)
Anuntul Telefonic - Ziarul cu 5.000.000 de autori (P) O provocare In perioada comunista a Bucurestiului, ca sa publici un anunt aveai de ales intre doua ziare: Romania Libera sau Informatia Bucurestiului. Numarul de pagini dedicate acestei rubrici era limitat, statul la coada era inevitabil, iar anunturile erau cenzurate. Nu prea aveai ce sa vinzi, deci nici ce sa cumperi. Doar rubrica "Decese" era asigurata zilnic, in mod natural. ...continuare.

Autoritatile sud-coreene vor monitoriza telefoanele mobile, ca metoda pentru controlul epidemiilor (Internet)

publicat 2015-06-08 14:45:09 (Go4IT)
Autoritatile sud-coreene vor monitoriza telefoanele mobile, ca metoda pentru controlul epidemiilor (Internet) Confruntate cu numeroase cazuri de infectare produse de coronavirusul MERS (Middle East Respiratory Syndrome), autoritatile sud-coreene au anuntat masuri drastice in incercarea de a controla raspandirea epidemiei, incluzand monitorizarea telefoanelor mobile ce apartin bolnavilor inregistrati in programul de carantina.Alarmate de raspandirea epidemiei soldata deja cu 64 de decese, autoritatile sud-coreene sunt nevoite sa caute rapid metode alternative pentru a tine situatia sub control, una... ...continuare.

Statistica alarmanta! Unul din trei barbati va face cancer de-a lungul vietii. Ce tipuri de cancer afecteaza cei mai multi romani?

publicat 2015-06-03 08:45:07 (Evenimentul-Zilei)
Statistica alarmanta! Unul din trei barbati va face cancer de-a lungul vietii. Ce tipuri de cancer afecteaza cei mai multi romani? Conform celui mai recent raport Global Burden of Cancer (publicat 28 mai 2015), la nivel global, au fost 14,9 milioane de cazuri si 8,2 milioane de decese in 2013. In Romania au fost 67.000 de noi cazuri, 41.400 de decese in acelasi an. ...continuare.

Cum faci diferenta intre palpitatiile normale si cele anormale

publicat 2015-06-02 18:15:13 (Realitatea-TV)
Cum faci diferenta intre palpitatiile normale si cele anormale Fie ca simtim ca ni se sparge pieptul, sau le percepem ca pe niste batai puternice in gat sau ca niste pauze in activitatea inimii, palpitatiile sunt normale, pana la un punct. Cei mai multi se sperie, fac un drum pana la medic si desi li se spune ca nu au nimic, parca stau tot timpul pe ace, traiesc cu o oarecare teama, mai ales daca au in familie decese cauzate de probleme cardiace. ...continuare.

Virusul MERS-CoV a provocat primele doua decese in Coreea de Sud

publicat 2015-06-02 13:15:01 (Antena3)
Virusul MERS-CoV a provocat primele doua decese in Coreea de Sud Doua persoane au murit in Coreea de Sud, primele decese raportate in legatura cu coronavirusul care cauzeaza informeaza DPA in pagina electronica, potrivit Mediafax. Ambele persoane, un barbat in... ...continuare.